Jak vytvořit brush - v PS, PF i Gimp

16. října 2012 v 16:39 | MAKY.OREL |  Návody
Možná už vás někdy napadlo, že je to docela otrava pořád jen hledat na netu brushe, stahovat a instalovat. A pak jsou tu ti co zatím ani netuší, že to vůbec jde si něco stáhnout a nebo neví, jak to po stažení nainstalovat. A možná že někdo neví co je to brush... Sakra! Tak to vememe od píky. BRUSH neboli anglicky štětec, je šikovná vychytávka pro program adobe photoshop ale i Gimp nebo PIXLR a photofiltre. Najdete jí v několika souborových mutacích ale běžný a kompatibilní i pro více programů (alespoň pro PS a Gimp) je soubor ABR. A jak brush třeba může vypadat - no to už vidíte na náhledu...
*PHOTOFILTRE:

Jelikož mi blogy s návody pořád mizí a já už vyplítvala 30 denní zkušební lhůtu na photofiltre, tak si dovolím si návod pučit od blogu, který je TADY a velice obsáhlý návod je TAKY TADY. Celé si to přečtěte, já mám screeny uložené, kdyby to zase zmizelo, a teď pár rad.
Barvu brushe můžete údajně změnit a to tak, že před "vložením jinak" si nastavíte jinou barvu popředí v panelu nástrojů. To prý stačí... Brushe si můžete v PF nejen libovolně používat, ale také v jistém smyslu i tvořit, a to tak že si vezmete obrázek, upravíte ho a uložíte - základ je, aby vypadal nějak podobně jako ty obrázkové brushe, které do photofiltre normálně používáte. Takže bílé pozadí (nebo černé) a černá (nebo bílá) výplň motivu - čehož docílíte tak, že váš obrázek převedete do černobílé a zvýšíte kontrast nebo si ho vyrobíte tak, že do bílého souboru něco černě nakreslíte štětcem nebo vybarvíte výběrem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*GIMP:

Máte asi dvě možnosti jak brushe do Gimpu dostat. Jednak můžete mít brushe ve formě obrázků nebo soubor ABR jaký se používá pro photoshop (viz. níže - pod nadpisem photoshop). Začneme tedy s tím že máte pouze obrázky a chcete je dostat na nějakou vaši fotku. Není to nic těžkého, stačí vám vlastně tři kroky. Otevřeme si vaši fotku - dáme horní lišta/soubor (file) - otevřít jako vrstvu (open as layer) - a vybereme nějaký brush. Vložíme a nastavíme si režim vrstvy buď darken only (ztmavit) nebo lighten only (zesvětlit). Záleží na pozadí brushe (v našem případě spíš už takové napůl textury) - pokud je pozadí světlé a brush tmavý dáme ztmavit, pokud je brush světlý a pozadí tmavé dáme zesvětlit (takže se orientujeme podle barvy brushe). Názorně předvedu:
Pokud budeme brushe stahovat a do Gimpu vkládat, tak nám stačí otevřít si tento počítač - program files - najít gimp a otevřít - share - gimp - brushes a tam vložit soubory ve formátu pro Gimp nebo ABR pro photoshop. Pak stačí jít do Gimpu, dole vpravo je okno brushů - tam klepnout pravým myši a dát referesh (obnovit). Načtou se vám nové stopy a můžete je směle používat... Jinak vyrábět vlastní brushe v Gimpu se mi zatím ukazuje jako nemožné. Můžete si ale vytvořit obrázkové brushe - jak na to už se vám objasní, pokud si přečtete návod hore na photofiltre.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*PHOTOSHOP (+dobré rady i pro jiné programy):

Tak začneme s tím jak brushe vůbec sehnat a následně si je i vytvoříme. Čtěte pozorně a nezalekněte se případnou rozsáhlostí článku. Návod na vlastní tvoření je pro Photofilter vpodstatě stejný až na tu část o ukládání stopy (doporučuju si tedy nejdřív přečíst návod přímo na photofilter viz. odkaz výše).


***Stahování už vytvořených brushů:

Když si dáte do googlu brush nebo brushes download určitě vám vypadne spousta linků na stažení různých sad stop pro štětec (dobře se hledá přes DeviantArt). Není ani problém sehnat takové stránky v češtině (doporučuju hledat přes různé blogy zaměřené na grafiku). Ovšem pozor na jednu důležitou věc! Starší verze photoshopu (třeba moje sedmička) mají problém s kompatibilitou brushů vyrobených v nových vezích (jako CS). Takže si vždy kontrolujte zda stažené brushe vůbec fungují ve vaší verzi!
Až budete stahovat nezapomeňte - výsledný formát složky stop (kterou si občas musíte rozbalovat winzipem) musí být označena jako soubor ABR (čili adobe brushes - tedy stopy štětce)!!! (ikona je takový malý modrý štěteček)

Tento soubor následně přemístíte a to takto: otevřete Tento počítač - na místním disku si najdete Program Files - tam si najdete Adobe (popř. Adobe photoshop) - pak Presets - Brushes - a vložíte tam stažené stopy! Jednoduché a účinné. Pak jen otevřete Photoshop a dáte si Štětec - rozbalíte ten malý zelený zobáček vedle stop a dáte Načíst stopy a vyberete si tu novou. A už pracujete...Takový obrazový průvodce.....***Vytváření vlastních stop:

Stahování je samosebou jednoduché a výhodné ovšem ne ve všech směrech. Hlavní problém je v autorských právech, které si může každý autor samosebou nárokovat. Pokud byste tedy rádi brushe komerčně využili, musíte mít souhlas autora (a to přinejmenším). To je někdy natolik komplikované, že vyjde lépe uděláme-li si brushe sami.

Uděláme to následovně. Budete potřebovat nějakou vhodnou fotografii. Takže hurá do přírody vážení a foťte. A teď co a jak fotit.
Stopu budeme vybírat nástrojem kouzelná hůlka - je to občas nevýhodné v našem případě, ale nikoli - je to rychlé a jednoduché. Aby se vám tedy vybíralo dobře potřebujete fotku, která bude kontrastní. Např. tato:


Při focení si vždy představujte jak bude asi hůlka při výběru reagovat - pro nejsnažší výběr potřebujete stejnobarevné pozadí a k němu kontrastní věc... Černá na bílé je tedy ideální. Hůlka vybírá na základě rozdílnosti světla a tmy (tedy síle, druhu odstínů a pak záleží na barvě).

1. fotku otevřeme ve photoshopu
2. celou ji označíme obdelníkovým výběrem dáme ctrl+c (kopírovat)
3. otevřeme soubor - nový - barvu pozadí nastavte průhledné nebo bílé, režim dejte RGB aby se zachovali barvy - nastavená velikost plátna by měla odpovídat velikosti vámi označené plochy


4. otevře se nový dokument (takový kostičkovaný by měl být, nebo jednoduše bílí podle vaší volby) dáte ctrl+v (vložit) - vkládejte radši do nové vrstvy
5. vemete si nástroj Kouzelná hůlka (můžete používat i jiné výběry - laso atd. to je na vás) a budete postupně označovat modrou plochu kolem větví
6. dávejte pozor, aby se označila jen obloha ne větve, a po označení dejte jednoduše delete - odkryje se vám spodní kostičkovaná vrstva nebo bílá plocha
7. postupně vymažete celé okolí a pak vemte Hůlku a klikněte do větví (nebo podržte CRTL a klikněte na ikonu vrstvy kde je obrázek - větve by se měli všechny vybrat)


8. když máte vybráno jděte do horní lišty a dejte Úpravy - dolejc je Definovat stopu - vylítne vám okénko s náhledem stopy a její maximální velikostí (malé číslo u obrázku), stopu si klidně přejmenujte a potvrďte


9. stopa se vám automaticky uloží mezi stopy právě navolených brushů
POZOR! Občas ikona Definovat stopu nebude dostupná. Pokud je výběr příliš velký počítač ho nepřijme takže výběr pozměňte, aby tam toho nebylo tolik nebo ho jednoduše zmenšete. Pak to zkuste znovu.
10. teď už jen otevřete nástroj Štětec a stopu snadno najdete
11. DŮLEŽITÉ! Pokud stopu neuložíte zmizí!!! Takže otevřete stopy štětce a klikněte na zelený zobáček u stop a dejte Uložit stopy.

A JE HOTOVO! Takhle si můžete vyrobit stopu štětce z čehokoli...


***RADY NA ZÁVĚR:
Pokud nechcete míchat své vlastní stopy do jiných tak si otevřete seznam stop, kde tu vaši máte. Pak ze souboru všechny stopy, kromě té nově vytvořené, vymažte (maže se takto: otevřete si Štětec - Načtete si jen onu složku a na každou stopu pak Kliknete pravým tlač. myši a dáte Odstranit stopu). Nechte si soubor načtený a když pak vytvoříte novou stopu načte se automaticky do této složky. Až skončíte s prací jednoduše seznam nových stop uložíte (Štětec - Stopy - zelený zobáček - Uložit stopu)


Stopy se automaticky ukládají černobílé a fungují stejně jako všechny ostatní stopy. Jejich následná barva se přizbůsobí Barvě popředí.

Pokud chcete stopu ještě upravit, aby fungovala třeba jako sprej atd. stačí kliknout na stopu a rozbalit si na horní liště vpravo záložku Stopy - a tam už nastavujte podle svého uvážení.


Doufám, že jsem vám trochu pomohla. To by bylo určeno těm, kdo mají photofiltre, adobe photoshop ale i Gimp, a teď si dáme ještě krátké vysvětlivky navíc, než začnete číst. Nuže kdo má doma Gimp, nemusí zoufat, alespoň ne úplně, že je to horší než photoshop. I do Gimpu můžete nainstalovat brushe a to i ve photoshopovém formátu ABR. Vytváření vlastních brushů v něm je ale záhada, nejspíš to vůbec nejde. Pak tu máme ještě nezmíněný on-line program PIXLR, který nabízí sice možnost načtení vlastních brushů, ale poté vám soubory formátu ABR vůbec nezobrazí... Což je o něco horší případ.
Každopádně, co stále funguje ve všech programech, jaké znám, je vložení brushe ve formátu jpg nebo png do nové vrstvy a nastavení překrytí jako zesvětlit nebo ztmavit. Tato technika je velice podobná používání brushů ve photofiltre a tak i vy, kdo máte jiný program, doporučuji zase sjet myší hore, otevřít odkaz a číst - věřte, že se určitě dozvíte vše nutné i když budete celou dobu v jiném programu!

A kde si brushe stáhnout? Tak toho je mnoho - jednak stačí heslo brush (+případně název programu) do googlu nebo na deviantart, ale taky třeba do blogu. A to zvlášť hledáte-li obrázkové brushe nikoli soubory ABR - blog je posetý pokradenými obrázky brushů vhodných do gimpu a PF, stačí najít a uložit. Některé balíčky s ABR brushy dokonce obsahují jejich obrázkové sestřičky navíc. Pro ABR jsou tu pak weby jako http://www.brusheezy.com/ nebo http://myphotoshopbrushes.com/ nebo http://www.brushking.eu/ --- je toho mnoho. Takže stačí google, zadat brushes a už jedete jak nakoplá meruna.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mary Mary | Web | 17. října 2012 v 17:00 | Reagovat

Veľmi mi pomohol :) Toto mi bolo stále záhadou, nikde som to nemohla nájsť. Až teraz, tu :D

2 Anahi-idolos Anahi-idolos | E-mail | Web | 18. října 2012 v 16:03 | Reagovat

Ahoj MAKY.OREL,
Na mail si mi neodpovedala a tak ,bohužiaľ, msím otravovať tu. Dúfam,že ti to nevadí. Avšak,rada by som sa už vrátila k blogu a neviem,či si ešte stále ochotná spraviť tie laye na moju stránku. Čakám na tvoj skorý mail. (PS: Poslala som ti asi včera jeden,avšak mi ho nechcelo odoslať, neviem z akého dôvodu. Pevne verím,že ti všetky ostatné prišli.)
Pekný deň.

3 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 18. října 2012 v 18:29 | Reagovat

[1]: Tak to je mi potěším, že jsme pomohla ^^

[2]: Aha... no koukala jsem se do mailu a schválně to hledala. Vím, že si psala, to si pamatuju a dokonce se ukázalo, že jsem odepsala (mělo to být asi tak 23.8.). Tak nevím, jestli mail nedošel nebo co se stalo - protože pokud si mi psala ještě poté, tak už skutečně nedošlo nic. Problémy s schránkou na mé straně by snad být neměli (mám sice na seznamu, ale mm tam neomezenou velikost). No každopádně ti ten starý mail pošlu znovu pro případ, že bys ho ve schránce skutečně nenašla :-)

4 Laira Laira | 18. října 2012 v 18:54 | Reagovat

Je to zajimavé jen bych si ráda našla nějaké Brushe pro Photoofiltre..na google jsem se dívala ale nic moc

5 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 18. října 2012 v 19:26 | Reagovat

[4]: Ono není od věci stáhnout si rar nebo zip balíčky s brushy třeba do photoshopu - občas tam bývají dané brushe přiloženy i ve formě obrázků, což se hodí právě do PF. Opravdu už jsem na to při stahování brushů hodněkrát narazila.
Nebo stačí používat magické slovíčko silhouette neboli silueta a za to zadat co hledáš (srdce, psi, květiny...). Siluety se také dají použít docela dobře jako PF brushe. Prostě cokoli černobílého...
Nebo, co je taky možnost stáhnout, si fotku, převést jí do černobílé a potom přidat kontrast dokud ti nezbydou jen bílá a černá pole - vlastně si tak brush můžeš sama vytvořit.

6 Laira Laira | 18. října 2012 v 20:01 | Reagovat

[5]: Jé díky

7 Lucie Lucie | Web | 19. října 2012 v 12:39 | Reagovat

Díky za radu,jdu si to zkusit 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama