Layouty, ale ne zadara...

20. října 2012 v 18:20 | MAKY.OREL |  Já píšu aneb technická
Mám takový návrh, v době ekonomické krize asi trochu peprný. Poslední dobou mám trošku časovou tíseň protože dělám více projektů, připravuju pro vás návody, který se očividně těší velké popularitě a tak vůbec ještě píšu knihu k tomu vysoká škola no a taky pomáhám s jednou geologickou publikací po grafické stránce alias úprava fotek. Tím pádem není čas ještě k tomu všemu navíc dělat bez nároku na honorář vetší množství layoutů na přání...

Je to prostě problém - zabírá mi to čas a nic z toho nemám, jen se zlepšuju ve svých schopnostech, které mi nikdo nechce zaplatit. A to je problém...

Tudíž se ptám - ZAPLATILI BYSTE SI ZA LAYOUT ode mě? A věřte, že nikoho nevidírám, ale uvědomte si, že jsem chudý student, co marně hledá brigádu a potřebuje peníze na zaplacení jídla, kolejí a učebnic. A peníze neprší z nebe... Samosebou bych po vás nechtěla litra za lay. To je blbost ačkoli proč ne, že jo? Vám layout nastavím, vyrobím bonusy, udělám ho přesně podle přání a budu ho vypilovávat třeba měsíc, jen aby se vám líbil... Ale tolik já si nikdy neřeknu.

Takže co takhle vyrobím ti lay za 50-100 KČ podle situace, podle náročnosti... Výroba laye a nastavení mi zabere u těch nejsnadnějších hodinu, ale u těch dobrých i celý den - nekecám! A kolik vaši dostávají za hodinu v práci? 50 kč vám zaplatí i na brigádě a to bude ještě hodně levná brigáda! + ale musím připočíst náklady na převod peněz (bankovní převod jen 5 kaček, ale kdybyste to chtěli poslat přes poštu přes poštovní poukázku A, tak vás to vyjde na 22 kaček a tyhle položky už budou záviset na vás).


Ano, jsem solida - pokud budu mít čas, budu mít chuť, ráda otevřu objednávky a udělám výjimečně pár lidem zadara jako vždy. Ale pokud po mě budete chtít lay mermocí a víte, že zrovna vám bych ho jinak asi neudělala (máte blog o celebritě, články kopírujete... víte, jak to u mě chodí, ne?), tak by tu byla možnost si ho prostě zaplatit a když byste mi dali peníze, tak vám ho udělám, i kdyby se svět měl zbořit a já skončit na psychiatrii (prostě motto chudého studenta - za prachy cokoli co tak nějak přežije a je v rámci morálního kodexu správné). Prostě taková express služba 24 hodin denně ale s příplatkem.
Problém nastává v případě, že budete chtít layout z obrázků, na které nemáte autorské právo. To je taky takový zádrhel, že si můžu nechat zaplatit, ale musí to být legálně. Takže layout můžu udělat z buď plně volně šiřitelných obrázků (buď pod licencí creative commons 3 - tedy, že jen uvedu autora, nebo úplně volné pro komerční využítí). A to bych chtěla mít ošetřené, takže buď byste na netu našli fotky pod označím "free for commercial use" nebo byste poslali vlastní, nebo nějaké, která vám někdo povolí použít. Jinak by to asi dost dobře nešlo...

Nuže... jak by to probíhalo? Mám účet, takže bankovní převod dejme tomu. Platba předem, protože znám lidi a jsou to pěkní vyčůraní hajzlíkové. Což já nejsem, takže za vaše peníze dostanete, co chcete - budu se vám věnovat do aleluja, stačí napsat mail, napsat si, co mám na layi upravit, a já to udělám. Budu vám k službám, ale nebudu už ze sebe dělat blbce, co každýmu udělá jeho vysněný layoutek, a pak si vyslechne akorát nadávky. S tím už mám své zkušenosti.

Takže je to můj plán - vím, že jakmile se na blogu řeknete o peníze, je to průšvih. Lidi je dát nechtějí, ale u mě víte, že je dáte za něco co za to bude stát. Že vás nepodvedu a neobalamutím a že vám budu nápomocná kdykoli si řeknete. A nebudu za to chtít horoucí peníze. Samosebou by to znamenalo změnit koncept blogu, ale vše by tu zůstalo - jen systém objednávek by se změnil. Dál byste mohli laye stahovat zadara, dál byste mohli žádat o nějaké maličkaté drobnosti (ikonky, oddělovače...) zadara. Nebudu tu stát s plácačkou a vybírat za vstup, ale chci ocenit svou práci a jakože je ocenění hodná.

Samosebou - nezávisle na tomhle nápadu hledám někoho, kdo by mi poskytl ať už místo brigádníka nebo nějakého externího partnera či někoho, kdo by mi byl ochoten zaplatit za něco, co umím. Zkrátka sháním zakázky - víte-li o někom, kdo by mé služby ocenil i peněžně a byl by za ně vděčný, pak mě určitě doporučte! Prostě hledám brigádu...

Nedělám to z jiného důvodu než kvůli vám - abyste mohli dostat to co chcete. Jenže pokud bych se měla tvorbě grafiky věnovat tak intenzivně jak vy byste rádi, tak bych nedělala nic jiného a to nejde. Ne zadarmo protože z něčeho žít musím. Na tenhle nápad mě přivedl táta - ví, že něco umím a taky moc dobře ví, že když člověk něco umí, že by to měl využít ku svému prospěchu. A taky ví, že dneska je těžký najít dobrou práci... Takže proto. Tátovi děkuju - má pravdu a proto jsem si to vzala k srdci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ta nejhloupější, 14 let Ta nejhloupější, 14 let | Web | 20. října 2012 v 18:21 | Reagovat

Promiň, ale asi bych nebyla ochotna za lay platit.

2 Elza Elza | E-mail | Web | 20. října 2012 v 18:48 | Reagovat

Nevím nevím, jestli by ti chtěl někdo platit tady na blogu.cz. Spíš si myslím, že je lepší si lidi vybírat nebo úplně uzavřít objednávky. Ale máš pravdu, ostatně takhle to vyřešilo hodně lidí... možná kdyby si začala vyrábět vzhledy i na weby, zájemců by přibylo. Myslím, že tě grafika baví, ale jakmile si začneš vydělávat peníze a vlastně dělat vzhledy jako nějaký stroj, přestane tě to těšit. A později s tím možná úplně skončíš, což by byla velká škoda...
Už ti do toho nebudu kecat. A kdyby sis to rozmyslela s tím layem na přání, nebudu se zlobit ani nijak nadávat, to slibuju. ;-) Dělej to, co uznáš za vhodný! Jsem zvědavá, jak se rozhodneš :-)

3 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 20. října 2012 v 20:28 | Reagovat

[2]: S webem je to pro mě čím dál komplikovanější, protože nemám kde se naučit kodovat. On taky trochu není čas. Chtěla jsem a chci stále, najít nějaký server, kde by se dala zadara vytvořit webovka a tu bych si pak mohla kodovat, jak bych chtěla. Nebo jen prostě narazit na někoho, kdo by mě to naučil... A není a není... X)
Ale táta mi říká, že se to prostě musí zkusit. Že nikdo nechce dát prachy a to je přirozený (ani já bych nedala prachy za něco, co můžu mít zadara). Na druhou stranu vím, že lidi jsou mi za práci vděční a někteří mi už nějakou odměnu nabízeli. Takže existuje jistá omezená skupinka lidí, kteří by peníze dali.
A jistě, druhá věc je věk blogerů - 12-ti letá holčička ani neví, "co je to banka" že. Ale už jsem třeba viděla lidi, co vyrábí powerpointový prezentace do školy jako referáty a pak je za dvacku prodávají a normálně se fakt najdou lidi, co to koupí :-D To je úžasný - takže v jistém smyslu ten byznys funguje. Jen najít ty správný lidi, co to s blogem myslí trochu vážněji a jsou ochotni dobře investovat...
Ale budu fakt ráda za každou pracovní příležitost. Hledám na fakultě jak můžu, ale nejlepší brigády jsou buď spojený s nějakým náboženským hnutím nebo prodejem kaprů. Nic v mém oboru... A to už jsem si i vylepila reklamu - no fakt, já si dělám reklamu XD A nic...
Dám fakt cokoli, když budu moci někomu udělat grafiku, kresbu, fotky a dostanu za to nějaký peníz, i malý peníz.

Myslím, že za ty prachy by mě to nepřestalo bavit - moc by toho nebylo a já to mám jako koníčka, takže v tom najdu kousek radosti i za úplně brutálních podmínek. To už mám odzkoušené z blogu - samotná výroba mě baví snad vždycky, jde o to jaká je domluva s lidmi... To už bývá horší mno. Sama bych nerada skončila, ale už je to tak, že sem dospělá a potřebuju za svou práci nějakou protislužbu a co ti tak můžou lidi z blogu nabídnout? Vcelku nic reálnýho, co se může hodit. Prachy jsou tak možná jediný řešení.

Jinak na lay se vrhnu asi tenhle týden. Musela jsem se prokousat tím zbytkem - u tebe vím, že vydržíš chvíli čekat, tak si na tom na oplátku pak můžu v klidu dát záležet. Ale stále platí, že déle jak měsíc by se u mě čekat nemělo ;-)

4 Mathie D. Mathie D. | E-mail | Web | 21. října 2012 v 11:04 | Reagovat

Ja ťa úplne chápem, takže rozumiem, prečo si sa takto rozhodla, ale úprimne ti poviem, 10-15 ročné blogerky ti zrejme nezaplatia, to by bol fakt zázrak :) Ja osobne, keby som chcela na jeden blog fakt niečo dobré, možno by som si aj priplatila, lebo viem, za čo platím, ale viac-menej si robím dizajny sama, už som si na to nejak zvykla.

Jediné, čo by som ti poradila je nájsť nejakú stránku, kde sa ponúka vlastná tvorba. Napríklad brat je na: www.jaspravim.sk
kde ponúka svoje maľby, ale je tam veľa vecí, takže, buď pohľadaj niečo podobné v Česku, alebo sa zaregistruj tu a skús, podľa mňa niektoré stránky by si kľudne zaplatili, pokiaľ chcú mať profesionálny web. (myslím, že aj niektoré inštitúcie majú stránku na blogu) Čo ty na to? ;-)

5 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 21. října 2012 v 11:34 | Reagovat

[4]: To mi povídej - ale když občas vidím za co mládež utrácí, to si člověk říká, že by mu taky mohli tu stovku přispět X)
Jinak fakt moc děkuju za tu adresu. Podařilo se mi vyštrachat na motivy tohodle i jakýsi stovkomat u nás. Akorát teda cena pro zákazníka 150, tobě příjde jen 110 a to jsem neodečetla 5 kaček za převod do banky (jestli to u nich tak funguje) no alespoň nějaké peníze že... Takže to jdu zkusit, páč nic jinýho mi asi nezbývá. Na inzerát na fakultě ne a ne nikdo odpovědět... Tak to musím udělat přes prostředníka.

6 Aki Aki | E-mail | Web | 21. října 2012 v 11:40 | Reagovat

Pokud by šlo třeba do 100 kč tak bych to brala, chápu že v dnešní době je těžké najít si brigádu, jsou i lidi co by chtěli 500 za nějaký layout který se jim ani nebude líbit, myslím že je výhodné to, že bys jim byla ochotná i nějak upravit layout aby byl podle jejich představ, určitě je to dobrý nápad. Jsem zvědavá jak to dopadne ;)

7 Aravis Aravis | Web | 21. října 2012 v 12:13 | Reagovat

Ráda bych ti ještě jednou poděkovala za lay. Je úžasný.
Mě osobně by nevadilo si za dess připlatit, chápu tvoje důvody, ale na druhou stranu, kolik lidí kteří chcou dess má bankovní účet? Bude jich určitě hodně, ale je tady i dost teenagerů (třeba mě) co o něčem takovém můžou jen snít...
Takže asi tak. Nápad je to dobrý, ale nejspíš taky nereálný...

8 Roxanne Roxanne | Web | 21. října 2012 v 20:51 | Reagovat

Nejsi první, kde tohle vidím ,ale já bych si za lay asi nezaplatila. Děláš sice hrozně moc úžasné, ale také nemám zrovna peníze nazbyt abych si kupovala laye :D To si radši udělám sama nějaký lehký a koupím si knihu nebo tak ;).
Nicméně si myslím, že se zrovna u tebe najed hodně lidí, co bude ochotno zaplatit za tak dobrou práci ;).
A nějakou práci se svojí grafikou třeba najdeš ;). Zkus se podívat někde po internetu a snad něco najdeš! :)

9 Laira Laira | 23. října 2012 v 16:53 | Reagovat

Nikdy. Viděla jsem to na jednom blogua prostě..hnus 100 ta jeden layout..možná jen kdyby si pozastavila obědnavky to bude lepší ne?

10 Gabrielle Gabrielle | E-mail | Web | 25. října 2012 v 9:57 | Reagovat

Souhlasím s tebou!!
Já dělám laye na přání za 100 Kč asi měsíc, ale moc lidí to nechce - zatím jsem měla jen jeden kšeft. Hodně lidí si na to stěžuje, ale oni nechápou, že dělat takový layout jen tak pro někoho, koho ani neznám, není sranda.. a navíc ještě nad tím strávit cca 8 hodin..
Nojono, asi to zruším, protože tím se můj blog všem zneoblíbil.. ://

11 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 25. října 2012 v 16:44 | Reagovat

[8]: Ani já bych nekoupila XD Vážně se nedivím, že to není žádné terno. Peněz fakt není v dnešní době nikdy dost, aby se daly vyhazovat za blbosti.
Problém s prací je v tom, že se obvykle hledá web designér a ten musí umět kodovat - to já neumím... Ale ráda bych uměla, nic méně je to dřina a dobré návody se moc často nenajdou. Ale taky spoléhám na to že prostě někdo ty peníze dát může a ti co nemůžou, tak si prostě počkají až budu mít čas a otevřu klasické bezplatné objednávky.

[9]: Pozastavené jsou každý druhý měsíc, to není nic výjimečného. Spíš dávám lidem jen takovou druhou možnost, že i když zrovna nedělám zadara, můžu dělat za prachy... Nikdy z mého rozvrhu nějaké bezplatné věci nevypadnou. Laye budu ráda dělat dál, ale jak říkám, nemám čas dělat jich tolik a tohle je možnost pro ty co se nestihli zapsat do objednávek.

[10]: Pro děcka, co chodí na základku a doma jsou ve dvanáct je to sranda sedět a vyrábět laye, u nás už je to halt problém. Ber to tak, že těch kšeftů nikdy moc nebude a hlavně lidi se musí aklimatizovat a pobrat to že musí zaplatit. Chvíli to trvá a až pak se rozjíždí byznys. Vím to od táty - prostě trpělivost a trvat na svém.
Tak zase pořád máš u sebe laye co se dají stáhnout, jsou dobré, máš fajn grafiku a lidem se líbí. Až splasknou jejich nafouklý obličeje že sis dovolila říct o peníze tak se třeba i vrátí. Prostě jen zažívají mírný šok, nic víc. Až dospějou do nějakého věku, pochopí proč si to udělala. Je mi jasný, že třináctiletejm holčičkám to příjde hrůzný, chtít za lay peníze... Dospělí lidi si za kvalitu ovšem rádi připlatí.

12 Laira Laira | 27. října 2012 v 11:47 | Reagovat

[11]: Já tě chápu...jen se mi prostě nezdají ty Laye za peníze. Ale já bych si jinak obědnala :D. Snad by to zahrnovalo bonusy apod ;-) ale jinak..snad to bude jen dočasné

13 Kája Kájínek Kája Kájínek | Web | 27. října 2012 v 22:11 | Reagovat

kdyby jsi uměla desing na blogger.cz tak bych ti zaplatila mění ale na blog.cz moc nepotřebuju jelikož mám autorský blog (snažím se) ale mislim že je to dobrý nápad jak si přividělat.A konec koncu ty tvoje desingy budou čím dál tím propracovanější.Takže mě by to nevadilo de jenom o tu cenu kterou bys stanovila. :-)

PS:omlouvám se že je ten komentář tak "divný" :-D

14 lucynqa-daily lucynqa-daily | 10. listopadu 2012 v 9:11 | Reagovat

Já laye dělám, jedna holka mi kdysi za ten Layout fakt chtěla zaplatit. To by mohl být dobrý byznys. :DD To by se vydělávalo, jinak tě chápu, ale myslím si, že si je asi nikdo moc objednávat nebude.:(

15 ssss ssss | 20. listopadu 2012 v 13:28 | Reagovat

Souhlasím za těch 50-100 klidně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama