Jak na obrázky bez autorských práv?

11. září 2014 v 13:01 | MAKY.OREL |  Návody
Každý grafik se dnes a denně může vlastním přičiněním i omylem dostávat do situací, ze kterých by mohl odejít s trochou štěstí rovnou za katr. Otázka autorských práv totiž nejen chrání, ale i straší. Každý autor je rád, když je jeho dílo chráněno a nikdo ho nesmí jen tak bez souhlasu, bez uvedení jména autora a podobně využít. Jenže pak jsou lidé, kteří by dali cokoli za to, kdyby se autoři svých práv vzdali, a dovolili jim tak užít jejich díla i ke komerčnímu užití bez toho, aby museli někde škemrat o svolení, nebo něco platit.

A přiznávám - kolikrát bych za obrázky i zaplatila, jen abych je mohla beztrestně použít do nějaké mé práce a pak prodat, jenže ten proces není až tak jednoduchý. Naopak kupování obrázků ze zahraničních serverů znamená vystavovat své konto riziku, že se na něj někdo napíchne. A i přes ochranu proti těmhle nekalostem, pak přijdou úředníci z banky a já vysolím tučné peníze za převody peněz do zahraničí. Řešit se to dá PayPalem, ale ne každý se do toho prostě chce, nebo vůbec může pouštět. Jestli i vám tohle vadí, dejme si teď chvilku a zkusme najít způsob, jak z téhle prekérmí situace elegantně vyjít jako vítězové...Řešení nabízí mezinárodně uznávané licence používané při sdílení fotografií na internetu. Naše vysněná se jmenuje PUBLIC DOMAIN (veřejná doména). Co to umí? Tato licence je prohlášením, kde se autor vzdává autorských práv k dílu a zároveň se zapřisahne, že je ani v budoucnu nebude vymáhat. Tím se jeho dílo stává veřejným vlastnictvím a může být použito kýmkoli k čemukoli.

Myslíte si, že tohle nikdo neudělá? Že by se přeci nikdo nevzdal právům ke svému obrázku, leda že je fakt nepovedený? Budete se divit. Pod touto licencí můžete kromě kupy rozmazaných snímků sehnat i velice ostré a velice pěkné. Ty pak můžete vložit do díla, které chcete prodat. Můžete je lípnout na pozvánku narozenin svého dědečka. Můžete s nimi dělat cokoli, protože oficiálně nejsou ničí. Nečeká vás žádný postih, prostě nic, pokud je použijete bez souhlasu a bez odkazu na autora.
Samosebou to musí mít nějaký háček - u nás v ČR není zákonně možné vzdát se autorských práv, takže se public domain může jevit jako neplatná. Ale je možné bezúplatně poskytnout své dílo, tedy dát veřejný souhlas s jeho libovolným užitím a zároveň být jeho vlastníkem. Takže si s tím nelamte hlavu - public domain je tu pro vás ve všech zemích světa!Ale kde takové fotky najít a jak si ověřit, že jsou skutečně volným dílem, tedy public domain? Není to tak jednoduché jako hodit heslo do googlu, ale pořád to není nemožné. Existuje hned několik bezpečných stránek, serverů a společností, které vám pomohou najít, co hledáte. A ty si tu všechny proberem. (Odkazy na weby, pro ty méně schopné upozorňuji, jsou schované v textu, stačí klikat.)


Wikimedia Commons

Commons je přidružený k wikipedii a jedná se o úložiště nejen obrazového materiálu, ale i videí a zvuků. Na commons je nepsaným pravidlem, že každé zveřejněné dílo je označkováno licencí. Commons licences jsou jasně dané typy licencí s jednoduchým klíčem - čím menší číslo, tím méně práv má autor díla. CC-0 nebo Zero je tedy to samé jako public domain. Všechny fotky na wiki označené touto licencí jsou k mání. Po rozkliknutí každé fotky na její domácí stránce na commons, kde je nahraná, uvidíte pod popiskem box s licencí. Naučte se trochu anglicky a vyznáte se v tom hned.

Commons má jako wiki také více či méně skryté kategorie - při kliknutí na danou kategorii se dostanete na stránku, kde jsou pouze fotografie daného typu. Existuje tedy i skrytá kategorie public domain a CC-Zero, kde jsou všechny obrázky pod volnými licencemi. Když nahoře vpravo kliknete na "dobré obrázky", zobrazí se vám navíc úplně geniální snímky, u kterých se autoři vzdali práv. A sortiment se obměňuje denně!


Public domain weby

Existuje i série webů, kde najdete stovky public domain snímků. Někdy je to zoufalé přebírání odpadu, ale znáte to - občas je i odpad dobrý, protože photoshop s tím něco udělá a stejně to potřebujete jen do pozadí. Tudíž jsem vděčná i za tyhle stránky a někdy se na nich navíc najdou i velice pěkné fotky. Třeba taková Pixabay si vyloženě zakládá na tom, aby její obsah byl na vysoké úrovni a je to vidět! Kdo se chce stát členem Pixabay, musí se smířit s tím, že mnoho jeho fotek nebude pro své nedostatky schváleno (můj profil na Pixabay najdete tady). Takže fotky jsou, jen jich prostě není nekonečné množství. Tudíž je na vás přidat i svou trošku do mlýna. Vyzkoušet a hledat pak můžete třeba na:

http://pixabay.com/cs (nutná registrace pro stažení / jde i přes FB)


Flickr a commons

I Flickr, jakožto jedna z největších domén sdílejících fotky, má svou public domain sekci. Zahrnuje archivy především knihoven, muzeí a dalších institucí po celém světě. Díla uchovávaná na takovýchto místech totiž často spadají už kvůli svému věku pod volné licence, neboť práva autora na dílo obvykle po nějaké době vyprší, ale jedná se o desítky let, které musí uplynout. Přesto spousta historických fotografií může být cenným zdrojem pro vaši práci. A nejen to - i spousta ilustrací, obrazů a dalších.

Stačí skočit SEMHLE - dole jsou náhledy nových fotek a nad nimi nenápadný vyhledávač. Tam zadejte, co hledáte. Pod fotkami je vpravo informace o licenci. "No known copyright restrictions" se v tomto případě rovná public domain a vy můžete v klidu stahovat.


Bing a licence

Vyhledávač, který znají asi jen uživatelé windows phonů (takže já), sice nepoužívá nikdo na nic, ale na public domain je dobrý. Zadáte si do něj hledaný pojem a po odentrování si v pokročilém vyhledávání vyberete v položce licence "veřejná doména". Vždy si ověřte, že fotky skutečně pod public domain patří, ale je to skoro jisté. Obvykle se totiž nachází na serverech určených právě k ukládání volných děl.


Obecně volná díla

Existuje několik pravidel v zákonech různých zemí, která umožňují některá díla automaticky převádět do public domain. Amerika je v tomhle smyslu země zaslíbená. Obecně však pod public domain spadají mezinárodně třeba dopravní značky, některé obrysy a tvary, vlajky, státní znaky, apod. V USA ale díla relativně rychle propadají do public domain po smrti autora a také díla vytvořená lidmi z vlády nebo státních organizací jsou public domain. Bushův životopis tomu samosebou nepodléhá - jedná se o "pracovní díla". Takže když nějaký borec v NASA vyfotí Jupiter, můžete si jít udělat nový wallpaper na plochu s vesmírnou tématikou. Takhle to je!

NASA má na Wikimedia Commons hromadu sekcí, navíc vlastní archiv na ofiko webu a tam všude můžete po ověření licence stahovat libovolná vesmírná tělesa i fotky z akcí a oslav. Sehnala jsem tam třeba bristkou královnu. Archivy americké vlády jsou obecně výborné a dobře zásobené.


Malé soukromé galerie

Kromě velkých úložišť existují i různí jednotlivci (jako já), kteří si někde založili public domain galerii. Já ji mám třeba na svém deviantart účtu a část lepších fotek sdílím na Wikimedia Commons a Pixabay. Spousta lidí sdílí takhle i grafiku. Pokud budete hledat volná díla jako vector arty apod., můžete do googlu zadat heslo "freebie", což obvykle označuje volná grafická díla. Ale vždy čtěte podmínky u na daném webu, abyste se nespálili.

Někteří lidé zase odevzdají své fotografie k jakémukoli účelu pouze a to, že je informujete, kde je použijete. Kdo nemá línou hubu, může tak přijít k výborným fotkám třeba u Evelivesey a deviantart je obecně plný lidí, kteří nabízejí tzv. "stock" fotky. Jsou tam na to i celé kategorie, ve kterých můžete hledat, ale vždy musíte kontrolovat, jaká práva daný autor vyžaduje.
Takže najít pěkný obrázek zadarmo není problém - ne až takový, jak se zdá. Buďte tedy ohleduplní, ale především neporušujte zákon! Už jsem viděla blogery, kteří bez obav prodávají svoje výtvory, na kterých jsou zcela jistě fotky, ke kterým nejen že nemají práva, ale ani nemají právo je prodávat jako součást svých děl. Jedná se o hrubé porušení zákona, za které by mohli být velice snadno stíháni. Uvědomte si to, kdykoli něco děláte!
Dokud používáte cizí díla bez svolení, dokonce bez uvedení "creditů" pouze k účelům vzdělávání nebo tvorbě drobností pro kamarády, pořád to ještě není takový prohřešek, a pokud díla citujete, pak se ani prohřešku nedopouštíte. Ale prodat komukoli dílo, byť vámi vytvořené, jehož součásti nejsou vaše, je zločin!

Nechci vás tím strašit - jen vám říkám, jak to je, a nabízím alternativní možnost, která vás zbaví jakéhokoli strachu a možných následků. CC0 je tu pro vás, stejně jako další licence Creative Commons, proto je využívejte a naučte se respektovat autorský zákon. Vydělávat na vlastní tvorbě není problém, ale musíte tak činit legálně :)

// Všechny fotky ve vystavených kolážích jsou zbaveny autorských práv a vystaveny pod licencí Public domain na webu Pixabay.com - teď byste mi mohli vysvětlit, proč ty fotky teda ještě kradete odjinud ;) //
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Rasty Rasty | Web | 11. září 2014 v 17:35 | Reagovat

Za tento článek ti opravdu děkuji :) Dřív jsem měla z používání cizích fotek hrůzu. Dokonce jsem i růčo kreslila některé obrázky, pak je skenovala, upravovala aby vypadaly k světu a až pak je dávala na grafiku. :D před nějakým časem jsem se v tomto směru už celkem oklepala a obrázky si většinou půjčuji z Flickru. Jsem fakt ráda, že jsi něco takového napsala, můžu konečně říct, že se v tom více-méně orientuji 8-)

2 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | E-mail | Web | 4. října 2014 v 10:48 | Reagovat

Ja používam grafiku hlavne na úpravu fotiek výrobkov z polymérovej hmoty.(hlavne pozadie), vtedy kradnem, je tam vodoznak? Vyretušujeme, ak sa dá! Jednoducho kleptoman rebel xD. Ale zaujímavý článok.

3 R R | 29. října 2014 v 22:57 | Reagovat

Presne! Tento článok by mal ísť na titulnú stránku blog.cz aby sa o ňom dozvedeli nejmä tie fansite grafičky, čo predávajú designy s cudzími fotkami úplne bez povolenia :)

4 MAKY.OREL MAKY.OREL | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 13:19 | Reagovat

[3]: To je rozhodně dobrý nápad, kdyby to Standa hodil na titulku blogu - největší problém vidím v tom, že lidem úplně uniká fakt, že cosi jako autorský zákon existuje a vůbec si ani neuvědomují, jak oni sami by asi vyváděli, kdyby si někdo vzal bez dovolení jejich tvorbu - takže kdyby tohle všechny ty nabubřelé holčičky viděli na hlavní stránce a ještě hned na vrchu, třeba by jim minimálně trochu blýsklo v hlavě ;-)

5 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 9. února 2015 v 15:16 | Reagovat

Ještě je řešením Creative Commons, pokud není mezi podmínkami "No Derivates"  (nehrabat, přebírat v tom samém stavu). I když je pravda, že tam často bývá "neužívat komerčně" a to může někomu, kdo grafiku zároveň prodává, vadit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama