Návody

Jak si jednoduše udělat jednoduchý design

19. prosince 2015 v 10:39 | MAKY.OREL
Průvodce pro ty, co chtějí mít styl a nechtějí se otravovat s grafickými programy

Neumíte zacházet z žádným z těch ujetě nazvaných programů, ve kterém vaši kolegové vyrábí vzhledy svých blogů? Nějaký photoshop je pro vás španělská vesnice? Mít pěkný, ne-li naprosto nádherný design ale můžete mít i bez toho pouze se základními znalostmi pár maličkostí a ještě si můžete vybrat z mnoha variant. Jediné, co potřebujete, je administrace blog.cz, základní zběhlost v jejích vnitřnostech a pak už je to jen na vaší fantazii!

Jak stárnu, snažím se zjednodušovat si život, jak to jen jde. Hledám si cesty jak maximálně ulehčit jindy relativně náročné činnosti jako výrobu blogových designů, layoutů chcete-li. On takový design se dá vyrobit hned, ale pokud doteď ovládáte jen Malování, dá vám i jednocuhost dost zabrat. V nouzi šáhnete po nějaké šabloně z výběru blog.cz a je vystaráno. Ale i taková nevzhledná šablona se dá pouze za pomoci administrace blogu, pár obrázků, skromné znalosti typografie a estetického cítění spolu s malou pomocí online editorů předělat na skvost. Jeden se diví, že to ještě na vedení nikoho nenapadlo... Nebudete se muset (skoro) nic učit, nebude to složité - zkrátka nechte se vést!

Jak pracovat s Picmonkey

5. září 2015 v 17:15 | MAKY.OREL
Už před delší dobou jsem se dala do výroby nových ultrajednoduchých návodů, jak si vyrobit layou na blog, ale i k jednoduchým věcem se musí přistupovat s důkladnou přípravou. Každý z vás, kdo nemá chechtáky na photoshop, nebo se mu nevyplatí ho kupovat, a přesto si chce upravit fotky nebo připravit jednoduchou grafiku, se může v klidu spolehnout na bezplatný online program jménem Picmonkey. Příjemné uživatelské rozhraní, maximální jednoduchost a spousta zajímavých možností. Jak s touhle kráskou zacházet? Tak to už vám prozradí následující pdf - stahujte poklepem na náhled a snad vám zase trochu pomůžu vylepšit vzhled vašich děl.

Jak na obrázky bez autorských práv?

11. září 2014 v 13:01 | MAKY.OREL
Každý grafik se dnes a denně může vlastním přičiněním i omylem dostávat do situací, ze kterých by mohl odejít s trochou štěstí rovnou za katr. Otázka autorských práv totiž nejen chrání, ale i straší. Každý autor je rád, když je jeho dílo chráněno a nikdo ho nesmí jen tak bez souhlasu, bez uvedení jména autora a podobně využít. Jenže pak jsou lidé, kteří by dali cokoli za to, kdyby se autoři svých práv vzdali, a dovolili jim tak užít jejich díla i ke komerčnímu užití bez toho, aby museli někde škemrat o svolení, nebo něco platit.

A přiznávám - kolikrát bych za obrázky i zaplatila, jen abych je mohla beztrestně použít do nějaké mé práce a pak prodat, jenže ten proces není až tak jednoduchý. Naopak kupování obrázků ze zahraničních serverů znamená vystavovat své konto riziku, že se na něj někdo napíchne. A i přes ochranu proti těmhle nekalostem, pak přijdou úředníci z banky a já vysolím tučné peníze za převody peněz do zahraničí. Řešit se to dá PayPalem, ale ne každý se do toho prostě chce, nebo vůbec může pouštět. Jestli i vám tohle vadí, dejme si teď chvilku a zkusme najít způsob, jak z téhle prekérmí situace elegantně vyjít jako vítězové...

Kdo neumí nastavovat?!

4. listopadu 2013 v 20:47 | MAKY.OREL
Drazí a milí,
poslední dobou mi velice často chodí maily s tím, že ode mě chcete nastavit layout - já chápu, že ne všichni jsme schopní zacházet s technikou (i když ve 21. století doporučuju, a to důrazně, abyste se to už naučili), a proto taky tuhle poslední možnost záchrany máte, ale píše mi už pomalu každý druhý! Jestli nechcete, abych zase tuhle možnost zavřela a prosby mazala, protože opravdu nemám tolik času, tak čtěte.

Jak na svítící popisky do menu

15. září 2013 v 14:50 | MAKY.OREL
Bylo mi připomenuto dobrým dotazem, že jsem ještě nestihla převést na grafický blog všechny návody z bývalého FFF. A i když jsem si to nemyslela, tak i tenhle návod asi ještě pár lidí shání. Mimojiné ho přes google můžete najít i u staré dobré Gormal a je velice dobrý a pěkný. Já jsem ho dělala kdysi dávno, takže tam jsou staré screeny, ale přidala jsem obnovené nové screeny z administrace blogu. Takže už to trochu vypadá...

Velký test online editorů fotografií

13. července 2013 v 17:40 | MAKY.OREL
Jelikož jsem kdysi dávno začala s tím pixlr a návodem na blend právě v něm a slibovala, že to není jediná vychytávka, je na čase sunout se šnečím tempem dál k tomu ostatnímu. Je tu velký tipo/test pro všechny, kdo jsou líní, nemají photoshop ani zoner, a vůbec pro všechny, kdo si fotografie radši upraví rychle na netu, než se s tím patlat v nějakém programu, kterému sotva rozumí. Jestli jste takový případ - hurá do toho!

Jak tvořit akce/actions a proč vlastně?

13. července 2013 v 17:30 | MAKY.OREL
Jestli trpíte tím, že ať děláte co děláte, neumíte fotit takové fotky jako na internetu, s úsměvem vám řeknu toto - To ani nejde. Opravdu se nedá vyfotit kytka, která bude modrá, i když v reálu je červená. Pokud byste tohoto chtěli docílit "ručně" asi byste se nadřeli, pokud by to vůbec šlo. Asi by to znamenalo zoufalé shánění filtrů, které stejně z poloviny nepasují na váš objektiv nebo vůbec k fotoaparátu. Bohužel nebo díky bohu se na internetu rozvinula zvláštní působivě vyhlížející mánie barevného manipulování. A jestli ji chcete následovat, je na čase naučit se používat některý z výdobytků moderní doby. Nechte se tedy provést malou školičkou začátečníků pro Akce v Adobe photoshop…

Jak na blog

13. července 2013 v 17:00 | MAKY.OREL
... aneb komplexní návod pro všechny blogové začátečníky a mírně pokročilé

Jakožto už letitý bloger mám spousty zkušeností s provozem na serveru, které jen čekají, až je vypustím do světa. Stále totiž existuje značná množina vás začátečníků, kdož hledáte pomoc s úkoly, které starší blogeři již provádějí rutině, tím spíš je mnohdy ani nevysvětlují. Jak tedy proniknout do blogového světa a všech jeho vymožeností, které si uživatelé vymysleli? Tady je váš průvodní sborník vším, na co jste se nejspíš měli chuť zeptat…
Jinak pro opravdu slabé uživatele je dole slovníček pojmů - nestydět se a přečíst, když nějakému sousloví ve článku neporozumíte.

Návod jak vytvořit – udělat – jak na – png obrázek

13. července 2013 v 16:50 | MAKY.OREL
To, že pracuju pro lidi, jest pravda odvěká. A proto také ráda vyslyším vaše přání i když mi realizace chvíli trvá, ale co chcete od vysokoškoláka zahlceného blbými protkoly že? Nehledě na to, že musí něco jíst a nákupy a vaření chvíli zaberou. To je prostě nevýhoda bydlení bez rodiny... hromada starostí s domácími prácemi. Ale přece se mi podařilo dát dohromady onen návod na výrobu png obrázků, kterými jsem už pomalu vyhlášená. Aby ne - když si vemu, že moje png paky už nemají míň jak 30 kusů pngéček a poslední dobou ne míň jak 40 XD To je poněkud neobvyklé. Takže jak vám pomůžu - a opět jendo jak moc velcí antitalenti jste?

Jak nastavit design / layout 4

13. července 2013 v 15:20 | MAKY.OREL
"Jdeme dál?" S tímhle článkem se skutečně pohnete z místa, jestli na něm stále stojíte a nevíte, jak s tím dál hnout... ;-)
Opravdu upřímně vás zdravím! A u čeho? Nadpis napovídá dobře - snad si ještě pamatujete na dávný slib, že tahle šikovná série článků pro všechny tápající blogery bude mít pokračování! A je to tady. Poslední asi nejpracnější a určitě asi také nejrozsáhlejší, s nejvíce detaily a hlavně velice žádaný díl letí k vám. A co v něm bude? Jak rozklikat záhlaví, jak přenastavit šablonu a jak na to celé plácnout nový supa čupa layout. A hádejte, kdo nás provede?

 
 

Reklama