Návody

Jak a kde vyrobit fotoknihu? Opravdu mega recenze...

28. ledna 2018 v 22:42 | MAKY.OREL
Pokud pravidelně fotíte alespoň rodinné oslavy nebo vydržujete dostatek selfie na instagramu, možná už jste přemýšleli nad tím, že ty virtuální fotky by bylo dobré zhmotnit. V počítači nebo na zdi facebooku je to sice fajn, ale držet v ruce album plné vzpomínek je rozhodně velmi příjemné a jaksi "reálnější". A proč si kupovat nějaké album s podivným potiskem a pak vyvolávat fotky, když můžeme mít rovnou vlastní fotoknihu! Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem to zkusila i já. A tohle budiž inspirací pro ty, kteří stejně jako já, pořád s obavami váhají...


Ukázka mého vlastního výtvoru - fotokniha od Saal, čtverec 19x19, tisk mat a lay-flat vazba...

Jak na blogu zablokovat reklamu?

13. srpna 2017 v 10:55 | MAKY.OREL
Reklamy na blogu. Štvalo nás to vždycky a štvát nás to jen tak nepřestane. Byly tu odjakživa a nějak jsme s nimi žili. Jenže vám zohaví články, design blogu, jsou nepochopitelně velké a s totálně hloupým obsahem. Jak se zbavit všech jejích druhů, rychle a účinně? Poradí vám vOrel...

01/ reklamy obecně

Reklamami je zasycený internet, a pokud nemáte, jak je filtrovat, máte už možná pomalu problém vyznat se na vašem oblíbeném zpravodajském serveru nebo i na youtube. Proto prvním krokem, jak se zbavit reklamy na blogu, je cílit na ní jako celek. Nejlepším a nejjednoduším řešením je instalace doplňku pro váš internetový prohlížeč se jménem "AdBlock" (vychází z anglické zkratky advertising blocking - blokování reklam).
Tvůrci tohoto doplňku si dali za cíl zbavit svět otravné reklamy, která nikoho nezajímá a jen znepříjemňuje den. Zároveň ale vytvořili věc, která nefunguje slepě. AdBlock vám umožňuje široké možnosti nastavení filtrů reklam. Mnoho webů žije z reklam na nich umístěných, a proto pokud chcete váš oblíbený web podpořit, jen si v AdBlocku zastavíte blokování reklamy pro danou doménu (web stránku).
Velmi jednoduché a velmi efektivní! S AdBlockem uvidíte internet úplně jinak! Získat ho můžete přes správu doplňků svého prohlížeče, nebo úplně nejjednodušeji přes WEB ADBLOCKU ZDE! Stahujte raději pouze ověřený původní "AdBlock" - v doplňcích jsou další různé verze, kterým příliš nedůvěřuji.


02/ Krásná.cz a overlay reklamy

Pokud máte tendenci se z administrace svého blogu po dokončení práce stále odhlašovat a blog vás pořád ještě hází na úvodní stránku s prominutím zcela debilního webu "Krásná.cz", řešení je jednoduché. V administraci blogu si najděte kartu "Nastavení" a poté v levém menu položku "Obecné" - po kliknutí máte hned nahoře "Odhlášení", kde klikem zrušíte zatržení u bodu "Přesměrovat na Krásná.cz". Když pak sjedete úplně dolů, najdete další položku "Zobrazovat overlay reklamy", kterou také vyškrtnete. A celou kartu dole nakonec uložíte. Voila!

03/ TN.CZ?

A je tu poslední nešvar, kvůli kterému celý článek píšu a který mě dostihl teprve pár dní zpátky... A tím je to zrůdné okno s reklamou na TN.CZ a jejich rádoby senzační informace, které se zobrazuje mezi článkem a sekcí komentářů (nebudu rozvádět, že hloupější místo už vybrat nemohli). Jelikož už máte teď nainstalovaný AdBlock, bude to snadné. V případě Mozilly vám stačí klepnout pravým tlačítkem myši přímo do stránky blogu a dole v okně je položka AdBlock. Postupujete pak podle následujícího obrázku: vyberete blokaci reklamy na celé stránce (celém jednom blogu, bohužel to nefunguje na celou doménu "blog.cz" = všechny blogy), pak pomocí šipky pouhým najetím do krajního rohu reklamy vyberete celé reklamní okno a klikem potvrdíte výběr, pak klepnete na "Pokračovat" a v posledním okně na "Blokovat". AdBlock tím začne toto okno na daném blogu skrývat.
Samozřejmě je nevýhoda, že toto musíte na každém dalším blogu opakovat, ale pokud si takhle vámi nejčtenější stránky ošetříte, budete asi podstatněji spokojenější než koukat na reklamu všude :)


TV Nova je tak zoufalá, že hledá jakoukoli možnost se vám násilně vecpat. Takže doufám, že tahle kratička vám trochu pomohla, ať už jste začátečník, nebo pokročilý. Dotazy, nápady a připomínky samozřejmě uvítám v komentářích... Žijte bez reklam! Nebo je alespoň tvořte estetičtější :)

Jak si jednoduše udělat jednoduchý design

19. prosince 2015 v 10:39 | MAKY.OREL
Průvodce pro ty, co chtějí mít styl a nechtějí se otravovat s grafickými programy

Neumíte zacházet z žádným z těch ujetě nazvaných programů, ve kterém vaši kolegové vyrábí vzhledy svých blogů? Nějaký photoshop je pro vás španělská vesnice? Mít pěkný, ne-li naprosto nádherný design ale můžete mít i bez toho pouze se základními znalostmi pár maličkostí a ještě si můžete vybrat z mnoha variant. Jediné, co potřebujete, je administrace blog.cz, základní zběhlost v jejích vnitřnostech a pak už je to jen na vaší fantazii!

Jak stárnu, snažím se zjednodušovat si život, jak to jen jde. Hledám si cesty jak maximálně ulehčit jindy relativně náročné činnosti jako výrobu blogových designů, layoutů chcete-li. On takový design se dá vyrobit hned, ale pokud doteď ovládáte jen Malování, dá vám i jednocuhost dost zabrat. V nouzi šáhnete po nějaké šabloně z výběru blog.cz a je vystaráno. Ale i taková nevzhledná šablona se dá pouze za pomoci administrace blogu, pár obrázků, skromné znalosti typografie a estetického cítění spolu s malou pomocí online editorů předělat na skvost. Jeden se diví, že to ještě na vedení nikoho nenapadlo... Nebudete se muset (skoro) nic učit, nebude to složité - zkrátka nechte se vést!

Jak pracovat s Picmonkey

5. září 2015 v 17:15 | MAKY.OREL
Už před delší dobou jsem se dala do výroby nových ultrajednoduchých návodů, jak si vyrobit layou na blog, ale i k jednoduchým věcem se musí přistupovat s důkladnou přípravou. Každý z vás, kdo nemá chechtáky na photoshop, nebo se mu nevyplatí ho kupovat, a přesto si chce upravit fotky nebo připravit jednoduchou grafiku, se může v klidu spolehnout na bezplatný online program jménem Picmonkey. Příjemné uživatelské rozhraní, maximální jednoduchost a spousta zajímavých možností. Jak s touhle kráskou zacházet? Tak to už vám prozradí následující pdf - stahujte poklepem na náhled a snad vám zase trochu pomůžu vylepšit vzhled vašich děl.

Jak na obrázky bez autorských práv?

11. září 2014 v 13:01 | MAKY.OREL
Každý grafik se dnes a denně může vlastním přičiněním i omylem dostávat do situací, ze kterých by mohl odejít s trochou štěstí rovnou za katr. Otázka autorských práv totiž nejen chrání, ale i straší. Každý autor je rád, když je jeho dílo chráněno a nikdo ho nesmí jen tak bez souhlasu, bez uvedení jména autora a podobně využít. Jenže pak jsou lidé, kteří by dali cokoli za to, kdyby se autoři svých práv vzdali, a dovolili jim tak užít jejich díla i ke komerčnímu užití bez toho, aby museli někde škemrat o svolení, nebo něco platit.

A přiznávám - kolikrát bych za obrázky i zaplatila, jen abych je mohla beztrestně použít do nějaké mé práce a pak prodat, jenže ten proces není až tak jednoduchý. Naopak kupování obrázků ze zahraničních serverů znamená vystavovat své konto riziku, že se na něj někdo napíchne. A i přes ochranu proti těmhle nekalostem, pak přijdou úředníci z banky a já vysolím tučné peníze za převody peněz do zahraničí. Řešit se to dá PayPalem, ale ne každý se do toho prostě chce, nebo vůbec může pouštět. Jestli i vám tohle vadí, dejme si teď chvilku a zkusme najít způsob, jak z téhle prekérmí situace elegantně vyjít jako vítězové...

Kdo neumí nastavovat?!

4. listopadu 2013 v 20:47 | MAKY.OREL
Drazí a milí,
poslední dobou mi velice často chodí maily s tím, že ode mě chcete nastavit layout - já chápu, že ne všichni jsme schopní zacházet s technikou (i když ve 21. století doporučuju, a to důrazně, abyste se to už naučili), a proto taky tuhle poslední možnost záchrany máte, ale píše mi už pomalu každý druhý! Jestli nechcete, abych zase tuhle možnost zavřela a prosby mazala, protože opravdu nemám tolik času, tak čtěte.

Jak na svítící popisky do menu

15. září 2013 v 14:50 | MAKY.OREL
Bylo mi připomenuto dobrým dotazem, že jsem ještě nestihla převést na grafický blog všechny návody z bývalého FFF. A i když jsem si to nemyslela, tak i tenhle návod asi ještě pár lidí shání. Mimojiné ho přes google můžete najít i u staré dobré Gormal a je velice dobrý a pěkný. Já jsem ho dělala kdysi dávno, takže tam jsou staré screeny, ale přidala jsem obnovené nové screeny z administrace blogu. Takže už to trochu vypadá...

Velký test online editorů fotografií

13. července 2013 v 17:40 | MAKY.OREL
Jelikož jsem kdysi dávno začala s tím pixlr a návodem na blend právě v něm a slibovala, že to není jediná vychytávka, je na čase sunout se šnečím tempem dál k tomu ostatnímu. Je tu velký tipo/test pro všechny, kdo jsou líní, nemají photoshop ani zoner, a vůbec pro všechny, kdo si fotografie radši upraví rychle na netu, než se s tím patlat v nějakém programu, kterému sotva rozumí. Jestli jste takový případ - hurá do toho!

Jak tvořit akce/actions a proč vlastně?

13. července 2013 v 17:30 | MAKY.OREL
Jestli trpíte tím, že ať děláte co děláte, neumíte fotit takové fotky jako na internetu, s úsměvem vám řeknu toto - To ani nejde. Opravdu se nedá vyfotit kytka, která bude modrá, i když v reálu je červená. Pokud byste tohoto chtěli docílit "ručně" asi byste se nadřeli, pokud by to vůbec šlo. Asi by to znamenalo zoufalé shánění filtrů, které stejně z poloviny nepasují na váš objektiv nebo vůbec k fotoaparátu. Bohužel nebo díky bohu se na internetu rozvinula zvláštní působivě vyhlížející mánie barevného manipulování. A jestli ji chcete následovat, je na čase naučit se používat některý z výdobytků moderní doby. Nechte se tedy provést malou školičkou začátečníků pro Akce v Adobe photoshop…

Jak na blog

13. července 2013 v 17:00 | MAKY.OREL
... aneb komplexní návod pro všechny blogové začátečníky a mírně pokročilé

Jakožto už letitý bloger mám spousty zkušeností s provozem na serveru, které jen čekají, až je vypustím do světa. Stále totiž existuje značná množina vás začátečníků, kdož hledáte pomoc s úkoly, které starší blogeři již provádějí rutině, tím spíš je mnohdy ani nevysvětlují. Jak tedy proniknout do blogového světa a všech jeho vymožeností, které si uživatelé vymysleli? Tady je váš průvodní sborník vším, na co jste se nejspíš měli chuť zeptat…
Jinak pro opravdu slabé uživatele je dole slovníček pojmů - nestydět se a přečíst, když nějakému sousloví ve článku neporozumíte.

 
 

Reklama